0935 2181635
info@irpasargad.com

بیمه شخص ثالث چیست و چرا باید از این بیمه نامه استفاده کنیم؟

بیمه شخص ثالث چیست و چرا باید از این بیمه نامه استفاده کنیم؟

احتمالا از عنوان این مقاله متوجه شده اید که درباره ی چه موضوع مهمی می خواهیم با شما صحبت کنیم! ما در مقاله بیمه شخص ثالث به شما کمک می کنیم که با مفاهیم این بیمه نامه آشنا شده و انتخاب مناسبی در زمان تهیه بیمه شخص ثالث برای خود داشته باشید. پس در ادامه با سایت راهنمای بیمه پاسارگاد همراه ما باشید. 

تعریف بیمه شخص ثالث به زبان ساده: 

همانطور که مطلع هستید در کلیه جوامع انسانی یک اصل پایدار وجود دارد که کلیه افراد به آن پایبند بوده و به آن احترام می گذارند و بر اساس آن فعالیت های خود را برنامه ریزی کرده و زندگی می کنند. 

اصل مهمی که درباره ی آن صحبت کردیم به این شکل تعریف شده است: " هر کس مسئولیت اعمال خود را بر عهده دارد و هر خسارتی از جانب او به اشخاص دیگر وارد شود، باید جبران کند."

اخذ بیمه نامه شخص ثالث برای دارندگان وسایل نقلیه موتوری مانند: موتورسیکلت، اتومبیل، سواری، بارکشی و مسافری اجباری بوده و تنها هدف از ارائه بیمه نامه شخص ثالث حمایت از افرادی است که ممکن است در زمان رانندگی دچار حادثه ای شده باشند. 

یکی از نکاتی که می توانیم در مورد بیمه شخص ثالث خدمت شما همراهان گرامی ارائه دهیم این است که قبل از خرید هر گونه وسایل نقلیه ی موتوری در ابتدا و در زمان بستن قرارداد بیمه نامه شخص ثالث آن وسیله ی نقلیه را بررسی بفرمایید تا از اعتبار آن بتوانید برای پوشش خسارات مالی و جانی و حوادث احتمالی در زمان خودش استفاده کنید. 

چرا حتما باید بیمه شخص ثالث داشته باشیم؟ 

به عنوان مثال اگر شما صاحب یک وسیله ی نقلیه موتوری مانند موتور سیکلت یا اتومبیل هستید و در زمان رانندگی بر اثر سانحه ی تصادف خسارتی به شخص دیگری وارد نمایید و توسط کارشناسان شما به عنوان مقصر شناخته شوید، طبق قانون مسئول کلیه خساراتی که به شخص مورد نظر وارد کرده اید را باید بپردازید. در نظر داشته باشید که خسارات می توانند دو نوع باشند :

  1. خسارت مالی
  2. خسارت بدنی

اما نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که بیمه شخص ثالث به عنوان یک بیمه مسئولیت نیز شناخته می شود. زیرا بیمه مسئولیت مدنی برای دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی در گروه بیمه های اتومبیل قرار می گیرد. 

داشتن بیمه شخص ثالث برای هر شخصی که به فعالیت رانندگی مشغول است، اجباری بوده و شخص مالک وسیله ی نقلیه(کسی که وسیله ی نقلیه ی در اختیار اوست) باید برای تهیه بیمه شخص ثالث خود اقدام نماید. 

در بیمه شخص ثالث به چه کسانی شخص ثالث گفته می شود؟

شخص ثالث به افرادی که در زمان وقوع حادثه تصادف دچار خسارات زیان مالی و بدنی شوند (مقصر حادثه بجز راننده) شخص ثالث گفته می شود. 

آیا در یک وسیله نقلیه، سرنشینان شخص ثالث هستند؟

به غیر از خود راننده تمامی سرنشینان یک وسیله ی نقلیه اشخاص ثالث به حساب می آیند، به عنوان مثال اگر راننده یک خودرو با دیوار یا درختی تصادف کرد و سرنشینان دچار زیان بدنی شدند، بیمه شخص ثالث کلیه ی زیان های درمانی سرنشینان را جبران خواهند کرد. 

در قوانین جدیدی که از سازمان های بیمه اعلام شده است: بیمه راننده خودرو هم برای کلیه رانندگان اجباری بوده و در صورت نقص عضو راننده مقصر دیه وی به خانواده وی تعلق می گیرد. 

منظور از خسارت بدنی در بیمه شخص ثالث پاسارگاد چیست؟

می توان گفت هر نوع دیه یا اتفاق ناشی از صدمه، شکستگی، نقص عضو و از کارافتادگی (جزئی یا کلی - موقت یا دائم) یا دیه فوت شخص ثالث به موجب حوادث مشمول این نوع بیمه خواهد بود و تمامی هزینه های درمانی اگر جزء شرایط خاص درمانی نباشد به طور کامل تحت پوشش بیمه پاسارگاد قرار می گیرد. 

پوشش های بیمه شخص ثالث پاسارگاد به 3 دسته تقسیم می شوند: 

  1. خسارت مالی: به خسارت هایی گفته می شود که به کلیه اموال منقول و غیر منقول متعلق(شخص ثالث) مالک وارد می شود. 
  2. خسارت جانی: منحصرا به آسیب هایی گفته می شود که به جسم انسان وارد می شود نا موجودات دیگر، مانند: جرح، فوت، نقص عضو، درمان
  3. خسارت سرنشین: این نوع خسارت مربوط به افرادی است که در زمان وقوع حادثه رانندگی در اتومبیل حضور دارند. 

انیمیشن درباره ی بیمه شخص ثالث:

جهت مطالعه کلیه مقالات سایت راهنمای پاسارگاد می توانید به قسمت وبلاگ بیمه پاسارگاد مراجعه کنید. 

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.